Fotoğrafçılığın alanlarından bir tanesi de, sünne düğünü fotoğraf çekimleridir. Genel olarak bir fotoğraf çekimlerine göre, pek fazla farkı yoktur diyebiliriz. Aynı şekilde iç mekan çekimleri ve dış mekan çekimleri olarak ayrılmaktadır. Diğer yandan sizlere aktarmamaız gerekiyorsa eğer, bu konuda odak noktası sünnet olan gençtir. Her karennin önemi ve gencin attığı her adım, doğal bir şekilde çekilmelidir.

Düğün Fotoğrafçılığı Hazırlık

Düğün, sünnet çocuğu için hayatın en önemli günlerinden biridir. Bir fotoğrafçı olarak, düğün fotoğrafı çekerken bunu sürekli aklınızda tutmanız gerekir. İyi bir hazırlık, odaklanma ve iş aşkı başarılı düğün fotoğrafları yaratmanızı sağlayacaktır. Aşağıda başarılı kareler yakalamak için bazı temel hazırlık bilgilerini görebilirsiniz.

Araştırma

Sürekli olarak diğer fotoğrafçıların deneyimlerinden faydalanmanız gerekmektedir. Çalışmalarından feyz alıp, pratik uygulamalar ile bunları deneyim hanenize kazandırmalısınız. Yaratıcılığınızı kullanarak farklı kareler üretmelisiniz. Bunu kazandığınız noktada artık düğün karelerini çekmeye hazırsınız.

Konumunuzu Bilmek

Düğün fotoğrafları çekilecek yerleri birkaç gün öncesinden ziyaret edin ve çevreyi tanıyın. Buradaki beyin fırtınası ve çevreyi tanımak, çekilecek fotoğrafları önceden canlandırmak; çekim listenizi oluşturmaya yardımcı olacaktır.Çekim günü mekana alışık olmanız dikkatinizin dağılmasını engeller, ayarlamaları yapmakta hız kazanırsınız ve çocuğu fotoğraflamak için büyük olanak sağlar

Tüm Ekipmanları Kontrol Edin ve Yedekleyin

Çok fazla ekipman taşımayın,üç lens yeterli olacaktır.”geniş açılı”,”genel” ve “portre” lensler.
Her zaman düğün çekimlerinde ekstra ekipman setine ihtiyaç vardır.Bunlar; fotoğraf makinesi gövdesi, lens, pil, flash ve hafıza kartları.Yedek ekipmanı her an ihtiyacınız olacak şekilde hazırda bekletin. Ekipmanınızı taşıması, reflektör kullanımı vb. noktalarda yardımcı olması açısından yanınızda bir asistan bulundurun.

Çekim Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Flaş kullanmayacaksanız düşük diyaframlı f1.4 ile 2.8 aralığındaki lensleri tercih edin.Flaş kullanımı için harici tepe flaşını tercih edin, fotoğraf makinenizin dahili flaşı iyi bir tercih olmayacaktır. Harici tepe flaşını 45 ve 90 derece arası açılarda sektirme yaparak yumuşak bir ışık oluşturursunuz ve flaş patlamalarında arkada oluşacak gölgeleri ve tam karşıdan yüze patlayan rahatsız edici flaş ışığını engellemiş olursunuz.
  • Flaş sektirmelerinde ışığın geri dönüşü kullandığınız renklerin tonunda olacağından ağır tonda renklerden sektirme yapmayın, tavan yüksekliği yeterliyse harici flaşı tavandan sektirerek de kullanabilirsiniz.
  • Hazırlık esnasında etrafta fotoğraflamak için çok fazla detay gizlidir. Çocuğun çantası, sopası, ayakkabıları vs
  • Sahnelendirilmiş çekimlerden sonra detay fotoğrafları da alın ,ayakkabı,papyon,kol düğmeleri… tamamlayıcı parçaları fotoğraflayın.