İç mekan düğün fotoğrafı nedir?

İç mekan düğün fotoğrafı çekimi, kapalı alanda yani,  bir fotoğraf stüdyosunda ya da fotoğraf çekimine uygun olan kapalı yerlerde gerçekleşen fotoğraf çekimleridir.

İç mekan fotoğraf çekimi dediğimizde aklınıza sadece küçük bir stüdyo çekimi gelmesin. Son zamanlarda oldukça moda olan bazı kapalı mekanlar var. Bunlardan en çok tercih edilenleri, eski fabrikalar, eski evler ve otantik köy evleri oluyor. Bu tarz kapalı mekanlarda ise oldukça farklı ve değişik fotoğraflar meydana çıkıyor. Tabi ki bu tarz yerlerin seçimlerini de yine gelin ve damat yapıyor.

İÇ mekan fotoğraf çekimlerinin avantajları

İç mekan fotoğraf çekimlerinde, rüzgar, güneş ışığının ters etkileri, aniden yağan yağmur ya da etrafınızda dolaşan ve sizinle alakası olmayan insanların olmamasıdır. Bütün bu etkenlerin toplamı gerçekten memnun kalmayacağınız bir çekime sizi sürükleyebilir. Düğün Fotoğrafçısı İç Mekan çekimlerini yukarıda bahsettiğimiz etkenlerden dolayı genelde daha çok tercih eder. Örneğin karanlıksa ışık kullanarak ortamı aydınlatabilir. Ama çok güneşli bir havada sizin istediğiniz bazı fotoğrafları sunamaz. Aynı zamanda çok güneşli günlerde çiftler genelde güneşe bakamadığından gözleri fotoğraflarda daima kısık çıkar, ki bu durum hem Düğün Fotoğrafçısının hem de çiftlerin hoşuna gitmez.

İç Mekan Düğün Fotoğrafçısı olarak, sadece kendi stüdyolarında çalışanlarda vardır. Bu gibi fotoğrafçıları genelde, düğün fotoğrafları için fazla bütçe ayıramayan çiftler tercih eder. Ama aklınıza kötü fotoğraflar çıkacağı da gelmesin. Çünkü Düğün Fotoğrafçısı İç Mekan’da çekim yaptığı zaman gelin damadı ön planda tutan güzel fotoğraflar çekebilir.

İletişimde Kalmak

En önemli günün fotoğraflara en iyi şekilde yansıması için öncelikle birlikte çalışacağınız düğün fotoğrafçısı ile iletişiminizin çok iyi olması gerekir. Her düğün farklı ve kendine özel olduğu gibi her fotoğrafçının da kendine özel bir tarzı vardır. Düğün fotoğrafçınıza sormanız gereken 10 soruyu sorarak her şeyi netleştirip, düğün fotoğrafçısının sizin nasıl bir çekim istediğinizi oldukça iyi anlamasını sağlamalısınız. İyi bir iletişimin verdiği rahatlık fotoğraflara da yansımalı ki doğal pozlar yakalanabilsin. Pozlu dış çekim çalışmalarında dahi doğallık ön planda olmalıdır.

Çekimlerde Dikkat edilmesi gereken noktalar

İç ve dış çekimlerde ışığı doğru kullanmak çok önemli. Özellikle yaz çekimlerinde dış çekim için en uygun saatler öğleden sonra 16.00 – 18.00 arası. Öğlen direkt gün ışığında çekim yapılacaksa ışık doğrudan değil yansıtıcılarla kullanılmalı. Yaz aylarında dış çekimler için damadın yedek bir gömlek bulundurmasında fayda var. Farklı fotoğraflar için değişik aksesuarlar kullanılmalı. İç mekanda ise mekanın görselliğini en iyi şekilde kullanmak çok önemli. İlk defa çekim yapılacaksa mutlaka önceden gidip mekanı en iyi şekilde nasıl kullanabileceğinize bakıp, ön çekim yapmalısınız.

Düğün hikayesi çekimleri

Düğünde hikaye fotoğrafçısıyla fark yaratmak istiyorsanız, doğru zamanda doğru kareyi yakalamak çok önemli. Gelinle damadın birbirlerini gördükleri ilk an, bir anda patlayan konfetiler arasından beliren yüzler, hüzünlü bakışlarla kızını seyreden bir baba ve beklemediğiniz ama o an orada yaşanan tüm ayrıntılar… Hikaye çekiminde en az iki fotoğrafçının olması şart. Örneğin nikahın kıyıldığı an gelin ve damat üzerinden fotoğraflanırken, ailelerinin o andaki duyguları da diğer objektiften fotoğraflara mutlaka yansımalı.