Düğün fotoğrafçılığı günümüzde çiftlerin özel gününde yoğun şekilde ön plana çıkan bir zanaattır. Yeni bir hayata adım atacak olan çiftlerin bu mutlu gününde, her detayı bile yakalamak oldukça önem arz eden bir husustur. Düğün fotoğrafçılığı yapıyorsanız eğer, en az iki adet özelliğe sahip olmanız gerekmektedir. Bunun ilk bir nedeni, olası durumlarda yanınızda olan ikinci bir yedek makina ve ikinci neden ise, sebep ise en çok kullanılan lenslerin makine üzerinde yer almasıdır Yani bu lenslerinde ağırlıklı olarak 24-70 mm ve 70-200 mm olması gerekmektedir. Unutulmaması gereken işlem ise, düğün fotoğrafçılığında pratik ve hızlı hareket edilmesidir ve kritik pozisyonlardaki zamanı, lens değiştirerek kullanmanız pek mümkün değildir. Bir diğer adım ise, üçüncü gövde ve hatta ilave olarak bir adet de iyi bir kom-pakt makinanın yer almasıdır. Yani üçüncü gövdede ise makro, balık gözü ve özel portre çekimi için daha az kullanılan lensleri tercih etmektir.

Yardımcı Fotoğrafçılar

İyi bir yardımcı, fotoğrafıçıya düğün sırasında çok yardımcı olacaktır çünkü herhangi bir durumda bile, hazır olarak bekleyen kişilerdir. Ayrıca o karmaşa ve koşuşturma içinde size yedek ekipmanlarınıza göz kulak, farklı açılardan harici flaş kullanımlarınızda da sizlere büyük oranda kolaylık sağlayacaktır. Çekilen fotoğrafların davetlililere hızlı şekilde sunumu da, bu konuda ön plana çıkar.

Çekim Yapılacak Alanı Tanımak

Eğer çekim yapılacak alan bilinmiyorsa, fotoğrafçılar hızlı şekilde alanı tanımalıdır. Fotoğraf çekimleri için en uygun alan bu şekilde seçilir ve daha sonra olabilecek sorunların önüne tamamen geçilmiş olur.

Düğün Sahipleri İle İletişim

Kalabalık, telaş ve koşuşturmanın içinde ne olacağı hiç belli olmayabilir. Ama sizler düğün sahipleri ile sürekli olarak iletişimde kalmalısınız. Düğün sahiplerinden birisi size bu konuda, kimin fotoğraflarda olması gerektiğini ayrıca toplu fotoğraflarda kimleri almanız gerektiğini sizlere söyler.

Damat Ve Gelinle İletişim

Gelin ve damat, düğünün odak noktası konumunda olmasından dolayı gergin ve heyecanlı olmaları çok normal bir durumdur. Gelin ve damadı çekim anında tamamen rahat konuma sokmak fotoğrafçıların görevidir. Bunun için mutlaka düğünden önce biraraya gelmeli ve iletişimler kurulmalıdır. Çekim günü, bu ilişkinin durumu geç olabilir. Çiftlere sürekli poz verdirmek yerine, devamlı doğal pozlar yakalamak önemlidir. Çekilen güzel fotoğrafları makinanızın ekranından hemen orada gösterip moral vermek de önem arz eder. Fazla telaş ve heyecan yerine, hızlı şekilde güzel anları yakalayabilirsiniz.

Ufak Tefek Detayları Yakalamak

Sadece portre üzerine ağırlık verilmesi oldukça yanlış bir durumdur. Unutulmaması gereken nokta, gelin ve damat her zaman odak noktasıdır. Gelin  ve Damat ile ilgili güzel detaylar bulup karelemeye çalışılması gerekmektedir. Örnek olarak gelin ve damadın birbirlerine bakarken yakalamak veya davetlililer ile kahkaha atarken çekmek vs gibi.