Düğün fotoğrafçılığı, son yıllarda oldukça fazla önem arz eden bir alandır. Düğünden önce ve düğün esnasında gelin ve damadın fotoğraflarının çekilmesi ve aynı zamanda ailesinin fotoğraflandırılması üzerine kurulur Düğün fotoğrafçılığının birçok çeişidi olduğunu söylemek isteriz.  Dış mekan fotoğrafçılığı, hikaye fotoğrafçılığı, stüdyo fotoğrafçılığı şeklinde birçok alt kategori üzerinde bunları inceleyebiliriz. Düğün fotoğrafçısı gelin ve damadın fotoğraflarını bir stüdyo veya kapalı ortamda değil de dış mekanlar üzerinde çekimini yapıyorsa, bu işleme dış mekan fotoğrafçılığı denmektedir. Dış mekan çekimlerinde genel olarak cafeler, sahil kenarları, nostaljik mekanlar, tarihi yerler, eski binalar, sokaklar ve çift için özel anıları olan yerler tercih edilir.

Düğün fotoğrafları eğer fotoğrafçının stüdyosu üzerinde çekiliyorsa, buna da stüdyo fotoğrafçılığı denmektedir. Gelin ve damat, fotoğrafçının belirlediği veya kendi istemiş oldukları pozları stüdyo ortamında  verir ve fotoğrafçı bu pozlara özel ayrıntılar ve fonlar ekleyerek fotoğrafları renklendirme yöntemiyle özellik kazandırır. Bu tarz fotoğraflarda gelin ve damadın özel olarak istemiş olduğu manzaralar ya da arka planlar varsa, bunlar kullanılır. Photoshop ürünü fazla olan yöntemlerdir fakat uzun bir zamandır hayatta olan klişe bir yöntemdir diyebiliriz. Dış mekan fotoğrafçılığına talebin artması ile birlikte geri planda kalsa da, stüdyo fotoğrafçılığı hız kesmeden devam etmektedir.

Düğün fotoğrafçıları, düğün fotoğrafçılığında kendi makinelerini ve aynı zamanda ekipmanlarını tercih etmektedir. Fotoğraf makinesi, mekan süslemesi, tripo ve diğer tüm malzemelere sahip olması gerekmektedir. Düğün fotoğrafçılığında genel olarak gelin ve damada düşen tek görev, pozlar vermektir. Düğünden önce gelin ve damadın fotoğraflarının çekilmesine ek olarak, düğün esnasında fotoğrafların çekime devam edilmesi de, düğün fotoğrafçılığını kapsama altına almaktadır.

Bu tamamen fotoğrafçınızla anlaşmada kalınmış bir durumdur diyebiliriz. Son yıllarda hızlı bir yükselme gösteren düğün fotoğrafçılığında, gelin ve damadın düğüne hazırlanması ve diğer evreler de kareler halinde alınır. Çiftlerin kuaför ve berber aşamalarından başlar ve gelin alma durumuna kadar devam eder. Bu da düğün fotoğrafçılığının, düğün hikayesi bölümü olarak bilinir. Kısaca düğün fotoğrafçılığı bir düğünün her anının güzel bir şekilde karelere alınması işlemidir denilmektedir. Düğün fotoğrafçıları ile yapılan anlaşmalar sonucu, istediğiniz bir kategoriyi alabilirsiniz. Fakat düğün nadir yapılan organizasyonlardan olmasından dolayı, her kategori çiftler tarafından tercih edilmektedir.

Düğün Fotoğrafçılığı Kapsamı

Düğün fotoğrafçısı ile çekilecek fotoğraflarda gelin ve damadın tercihleri ışığında mekan ve olacak konu belirlemesi yapılır. Ardından fotoğrafçı çiftin istemekte olduğu fotoğrafları kendi fotoğraf makinesi ile profesyonel olarak çeker. Günümüzde oldukça yaygınlaşmaya başlayan bir fotoğrafçılık dalı olma özelliğine sahiptir gibi bir ifade verebiliriz. Düğünlerin konusu ve fotoğrafçıların yaratıcılıkları ile birleşince, ortaya gerçekten kaliteli fotoğraflar çıkar. Düğün fotoğrafçılığı tüm bu güzellikleri ve çiftlere sağlamış oldukları kolaylılar ve avantajlar ile, sıklıkla tercih edilmektedir.