Düğün albümü genel olarak çekilen düğün fotoğraflarının dijital ortamlarda baskıya hazır konuma getirilerek, istenilen boyut ve özelliklere göre gelin-damata sunulmasıdır. En güzel düğün albümü şüphesiz ki gelin ve damadın en güzel anların bozulmadan fotoğraflanmasıyla meydana gelir. Gelin damat albümlerinde bulunması gereken en önemli özellik ise, fotoğrafların kalite değeridir. Albüm nem ve diğer dış etkenlere bağlı olarak bozulmamalı ve sürekli aynı parlaklıkta kalmalıdır. Bu nedenle kullanılan malzemeler de göz ardı edilmemelidir.

Düğün Albüm Çeşitleri

Piyasada sayısız albüm çeşidinin olduğunu sizlere söylemek isteriz. Hazır olarak satın alıpta fotoğrafların koyulabileceği albümler, son zamanların modası fotobook, panoromik ve kristal albümler ve hatta videolu özellikte albümler gibi örnekleri verebiliriz. Bütün bunları araştırıp her türlü seçeneği sunmak mümkün olsa da, seçimi yapılırken dikkatli olmak gerekmektedir. Bunun nedeni ise, piyasanın adı panoromik olarak geçen fakat cmyk baskı tekniğiyle basılmış, gerçek renk değerlerine sahip olmayan albümlerin, piyasada yer alıyor olmasıdır. Sıvamalı, yapıştırmalı veya fotobook denen albümlerin tamamına panaromik ismi verilir. Hatta bu albümlerin üzerine plastik bir levha şeklinde konan parlak bir cisim ile beraber, kristal albümler de denmektedir.

asarımcılar ve fotoğrafçılar için dünyanın en ileri düzeyde olan mat ekranları görüntüyü yansımasız şekilde en iyi görebilmek için sunulmuş kalite standartlarına sahipken albümlerde parlak, yansımalı hatta kristal albümler çiftlere en iyi panaromik olarak sunulabilmektedir. Elbette doğal olarak herkesin beğenmesi, zevkleri ve tercihleri değişiklik gösterir. Bu noktada biz tamamen rgb renk tekniğiyle ipek mat kağıda basılan albümler tercih edilmelidir.

Düğün Albümü Tasarımları

Şüphesiz albüm tasarımı albümün ve fotoğrafların kalitesi kadar önemli bir noktadır. Fakat bu konu hiçbir çift tarafından önemsenen konu olmazç. Yani zor bir konudur ve profesyonel tasarımcıların alanında barınmaktadır. Bu ayrıntının yakalanması gerektiğini aktarmıyoruz. Ancak voltronu oluşturmada önemli bir dayanak olduğunu sizlere rahatlıkla söyleyebiliriz. Sonuç olarak albümün tasarımı fotoğrafçının zevklerine ve yeteneğine göre değişen bir durum olmaktadır. Genel olarak yapılan İtalyan, Deri Panoromik Albüm setini ürettirirken kapağının da tamamen özel tasarım baskısına uygun bir nitelikte olmasına dikkat edilir.

İç sayfa tasarımları ve tasarımda kullanılan tüm renkler, fotoğraf karelerinde yer alan çiftlere göre şekillendirilir. Diğer bir çok fotoğrafçının yaptığı basit, üst üste bindirilmiş yansımalı görüntülerden oluşan veya hazır şablonlardan oluşturulan tasarımlar, pek fazla önerilmez. Bu konuda nasıl tasarımlar yapıldığını ve ne gibi işlemler gerçekleştiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Düğün albümü fiyatı Türkiye’de serbest olan piyasa değerlerine göre meydana gelmektedir. Her fotoğrafçı kendi fiyat politikasına bakarak fiyatları oluşturur. Düğün albümü fiyatları albümü üreten şirket tarafından belirlense de, düğün fotoğrafçısının çıkarmış olduğu kaliteye göre değişim göstermektedir.