Reklam ve moda sektörünü saymaz, sadece evlenecek çiftlerin gözünden bakacak olursak dış mekanda fotoğrafçılık çiçekli, bol manzaralı, tarihi dokular, gün batımları, lüks havuzlu mekanlar veya dışarda her hangi bir yerde çekilen fotoğrafçılık alanı olarak görülebilir. Ama iş elbette o kadar basit değil.

Dış mekanda profesyonel çekim, düğün fotoğrafçılığı henüz stüdyolara hapsolmuş kendi içinde dönüşüm geçirirken hiç bir sanal eklentinin olmadığı, tamamen orjinal mekanlarda, ışığın ve doğanın her ayrıntısının kullanılarak özel tekniklerle çekilen üstün bir fotoğraf alanı olarak varlığını koruyordu. Dış mekan fotoğrafçılığıbaşlarda moda ve kapak çekimlerinde sıkça kullanılan bir yöntemdi. Profesyonel bir dış mekan çekiminde önce kastlar belirlenir, yabancı ise tercümanlar ayarlanır, deneme çekimleriyle kişiler seçilir, kıyafetler hazırlanırdı.

Çekim günü profesyonel bir makyöz, kuaför ve asistanlar tüm ürünlerle birlikte çekim mekanına portatif stüdyo ekipmanları getirilir, gerekirse karavan kiralanır ve çekim için önemli olan tüm unsurlar önceden planlanır, çekime öyle başlanılırdı. Mevsimden güneşin saatlerine, kıyafetlerden makyöz ve kuaföre kadar her ayrıntı önceden hesaplanır ve çekim sorunsuzca gerçekleştirilirdi. Peki şimdi nasıl? Elbette bu yöntem moda ve kapak çekimlerinde aynı cazibesiyle devam etmekte. Hatta bu alanda dünyaca ünlü fotoğrafçıların çekimlerini hayretle takip etmekteyiz.

Dış Mekan Fotoğrafçılığın Önemi

Ama artık düğün fotoğrafçılığıda bu akımdan payını almış görünüyor. Henüz bu akımın patlamasıyla piyasada profesyonelleri parmakla sayılır kadar az görsekte kısa bir süre sonra taşlar yerine oturacak ve orjinal halleriyle çok daha profesyonel düğün fotoğrafları hep birlikte göreceğiz. Son 10 yıldır dış mekan düğün fotoğraf çekimleri çiftlerin olmazsa olmazı haline geldi. Fotoğraflarında yaratıcılık ve doğallık arayanlar dış mekan çekimleri ile istedikleri gelin damat pozlarını elde etmeye başladı.

Dış mekan düğün çekimleri açısından yere ve zamana hapsolmamanın yarattığı avantaj ile çiftler daha rahat ve eğlenceli oldular. Ayrıca mekan seçeneklerinin fazla olması Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde düğün fotoğrafı çekme şansı sundu çiftlere. Dış mekan gelin damat çekimleri stüdyo çekimlerine göre daha avantajlı olsa da fotoğrafçıların dikkatlerini isteyen belli başlı hususlar da vardır. Fotoğraf çekimlerinin kabusa dönmemesi için hem çiftlerin hem de düğün fotoğrafçısının dikkat etmesi gerekenler:

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genellikle stüdyo fotoğraf çekimlerinden kalma alışkanlıklarını devam ettiren düğün fotoğrafçıları dış mekan gelin damat çekimleri sırasında yaratıcılıklarının önüne set koyabilirler. Eğer dış mekan çekimleri yapacaksanız yardımcı ekipmanlarınızın sınırsız olduğunu bilmelisiniz. Caddeler, sokaklar, tarihi yapılar, köşkler, köprüler, ormanlar sizin unutmayın. Balonlar, sandalyeler, banklar, arabalar, bisikletler, pastalar ve aklınıza gelecek her şey dış mekan düğün fotoğrafları için sizlere ilham verebilir, dikkat edin.

Dış mekan düğün fotoğraf çekimlerinde dikkat edilecekler arasında en önemlisi düğün fotoğrafçısının çiftleri kontrol etmeye çalışmamasıdır. Dış mekan çekimlerinde poz sınırlaması yoktur ve çiftler dilediği gibi poz vermelidir. En güzel dış mekan gelin damat çekimleri de böyle ortaya çıkar zaten. Çiftler koşsun, zıplasın, denize girsin; siz sadece anları yakalayın.

Düğün dış mekan çekimleri genel olarak gündüz başlar ve akşama kadar sürer. Ancak iyi bir düğün fotoğrafçısı olacaksanız bu süreyi geniş tutmalısınız. Çiftlerin düğün gününden sonra çekim yaparak onların daha rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca akşam saatlerinin ve gün batımının romantik atmosferinden yararlanmalısınız.